Alkohol za kierownicą - ważne informacje dla kierowców
|
|
Strony: [1] |
|
Od dnia 15 grudnia 2000 r. zaczął obowiązywać Art.1 punkt 4 i 7 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o zmianie ustawy - Kodeks Karny, w którym czyn prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego został przekwalifikowany z wykroczenia na przestępstwo.
Obecnie zgodnie z Art. 178a. Ustawy z dnia 14 kwietnia 2000r o zmianie ustawy Kodeks Karny:
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w §1,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości. Należy tu przypomnieć co według prawa rozumie się pod pojęciem stan nietrzeźwości oraz stan po spożyciu alkoholu.
Stan nietrzeźwości zachodzi (zgodnie art. 115 §16 Kodeksu karnego oraz z art. 46 ust.3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) wtedy, gdy:
Tak więc, zgodnie z obowiązującym prawem: można kierować pojazdem jeżeli, zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 promila.
- jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) kierujący pojazdem popełnia wykroczenie, za które w przypadku kontroli drogowej skierowany zostanie wniosek o ukaranie do Kolegium ds. wykroczeń
- jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (stan nietrzeźwości) kierującego pojazdem w tym stanie uznaje się przestępcą i w przypadku kontroli drogowej zostanie sporządzony przeciwko niemu akt oskarżenia a sprawa będzie skierowana do Sądu.
Stan w jakim znajduje się kierujący pojazdem mechanicznym, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 1989 r., może być ustalony na podstawie:
- analizy chemicznej np. badanie krwi lub moczu.
- analizy stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
|