Stop nietrzeźwym nastolatkom!
|
|
|
Wspólnym dziełem stowarzyszenia "Matki Przeciw Pijaństwu na Drodze" (MADD) i DaimlerChrysler jest objazdowa wystawa fotograficzna "Po Wypadku" - będącą migawką z życia 10 rodzin, których los odmienił się na zawsze.
Wystawa ta została otwarta w Detroit 29 sierpnia b.r., a jej celem jest pokazanie młodzieży oraz jej rodzicom tragicznych konsekwencji kierowania pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwym i rujnujących życie skutków wypadków drogowych. Ważne jest także podkreślenie konieczności wsparcia dla ofiar tych zdarzeń.
„Dramatyczne zdjęcia tych 10 ofiar wypadków demonstrują niewyobrażalne skutki, jakie dla ludzi i rodziny może mieć prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Konsumpcja alkoholu przez osoby nastoletnie jest nie tylko nielegalna, ale często wywołuje skutki tragiczne lub nawet śmiertelne" - mówi Glynn Birch, prezes organizacji MADD - „Gdy tragedia się już dokona, dobrze jest wiedzieć, dokąd można się zwrócić o konsolację, po poradę prawną czy finansową."
W roku 2004 niemal 2000 osób zginęło, a kolejne pół miliona odniosło obrażenia w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieletnich w stanie nietrzeźwym. Prowadzone badania wciąż wskazują, że kierowcy w wieku 15-20 lat powodują więcej wypadków drogowych po użyciu alkoholu, niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Główną przyczyną śmierci nastolatków w samochodach są kolizje drogowe i prawie jedna trzecia ofiar śmiertelnych związana jest z piciem alkoholu.
„Dla DaimlerChryslera bezpieczeństwo ruchu drogowego ma wartość niewymierną. Ta wystawa ma uświadomić młodym ludziom i ich rodzinom przerażające skutki nietrzeźwości za kierownicą - mówi Eric Ridenour, dyrektor wykonawczy Chrysler Group - „Ponieważ sam jestem ojcem nastoletnich latorośli, w tym jednego kierowcy, problem ten interesuje mnie również osobiście. Mamy nadzieję, iż przesłanie tej wystawy zapadnie głęboko w pamięć i pomoże w zwalczaniu nietrzeźwości młodzieży za kierownicą."
Fotografie scen i sytuacji wskazują także na celowość udzielanej przez MADD pomocy ofiarom wypadków - tj. wsparcia emocjonalnego i psychologicznego, doradztwa w zakresie jurysdykcji kryminalnej oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej. Właśnie wtedy, gdy przyjaciele, rodzina i osoby ocalałe walczą z horrorem przeżyć i bólu - pojawiają się na ogół zupełnie niespodziewane problemy prawne i finansowe. W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało ponad 38.000 osób, które ucierpiały w wypadkach drogowych.
Występująca w jednej z serii eksponowanych zdjęć Jan Withers przeżyła piętnaście lat temu wypadek drogowy, w którym pijany nastolatek zabił jej córkę. Poświęciła się doradztwie dla ofiar wypadków MADD w Upper Marlboro (stan Maryland) jako osoba, która doskonale rozumie podobne tragedie ludzkie.
„Smutek po stracie drogiej osoby nigdy się nie kończy, trwa wiecznie" - mówi Jan Withers - „Żyję tylko dzięki wsparciu, jakiego udzieliła mi MADD i dlatego chcę nadzieję dać także innym."
Kontaktując się z lokalną filią MADD otrzymuje się pomoc opiekuna, który dotrzyma towarzystwa oraz udzieli wszelkiej pomocy i porad. Może on (lub ona) asystować w postępowaniu przygotowawczym i najczęściej także i w sądzie, skontaktować poszkodowanego w wypadku z odpowiednimi specjalistami - terapeutą, adwokatem lub też osobą duchowną. Opiekun pomoże również w przygotowaniu odpowiednich wniosków o odszkodowanie z państwowego funduszu gwarancyjnego na rzecz ofiar zdarzeń losowych.
|