REKLAMA:
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Aktualności Artykuły Napisali o nas Księga gości Przyłączyli się
Aktualności
  czwartek 15 grudnia 2005  
Policja ma testery
 
 

Ci powinni się bać niewielkiego, podłużnego, biało-niebieskiego pudełka. To narkotesty, które od niedawna posiada białostocka drogówka.

Policjanci pochwali się nimi dopiero wczoraj, kiedy zaczęli międzynarodowa, tygodniową akcję wyłapywania odurzonych kierowców "Alkohol i narkotyki". Zaczęli ją równocześnie w 20 krajach, jej organizatorem jest Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Do tej pory łapali głównie pijaków
Tylko w tym roku na drogach województwa policjanci zatrzymali 7 tysięcy pijanych kierowców i kilkudziesięciu, którzy jechali po zażyciu narkotyków. Jak policjanci rozpoznawali odurzonych narkotykami? Po prostu ich oglądali. Oczywiście byli odpowiednio przygotowani i przeszkoleni.
- Sprawdzaliśmy reakcje źrenic na światło, później było to weryfikowane z badaniem krwi - mówi komisarz Rafał Kozłowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
O tym, że narkotesty usprawniłyby pracę podlaskiej policji mówiło się od dawna. Teraz są, ale nie jest ich zbyt wiele.
- Kilkadziesiąt urządzeń w województwie. Są w każdej jednostce policji. Zakupiliśmy je w ramach koalicji na rzecz bezpieczeństwa. Pieniądze na ten cel wyłożyła jedna z firm ubezpieczeniowych - mówi komisarz Kozłowski. Jednak w przyszłym roku Komenda Główna planuje zaopatrzyć wszystkie jednostki w Polsce w narkotesty.

Jednorazówka
Testery badające zawartość narkotyków u kierowców to jednorazowe urządzenia. Policjanci nie ukrywają, że są one drogie. Koszt jednego testu to kilkadziesiąt złotych.
- Więc tak jak do tej pory musimy najpierw ocenić zachowanie kierowcy jego reakcję i technikę jazdy. Dopiero później przeprowadzamy badanie - mówi komisarz Kozłowski.
Jak działa tester? Policjanci pobierają albo pot z czoła kierowcy (to jeden z objawów osoby, która zażyła narkotyk), albo testują jego ślinę. Jeżeli na plastikowej płytce pojawi się pasek, oznacza to, że kierowca zażył narkotyk. Później kierowca musi przejść badanie krwi.
Testy wykrywają nawet śladowe ilości narkotyków, takich jak: marihuana, amfetamina i ich pochodne. Badanie trwa zaledwie kilka minut.

 
 
Autor: Agnieszka Domanowska
Ostatnie komentarze
Strony:

Brak komentarzy

Strony:
Napisz własny komentarz
Opcje dodatkowe

Wróć do:

Poprzedniej strony

Opcje wiadomości:

Wersja do druku

wyślij link
Reklama: strony www Opole Kosmetyka twarzy, kremy nawilzajace skóre twarzy, kwas hialuronowy to najlepsze nawilzenie. kremy nawilzajace i kremy do twarzy" Regeneracja skóry twarzy i nawilzenie dobrymi kosmetykami to podstawa pielegnacji skóry. Przedluzanie, zageszczanie rzes metoda 1 do 1, Opole

Temat:

Nowości

Najczęściej czytane:

Nie zrozumiał, że jest pijany
Rekordowa ilość alkoholu we krwi
20-latek chciał poszaleć i zabił dwie osoby
Bicz na pijanych kierowców
Sąd puścił wolno pijanego kierowcę
Pijany kierowca wjechał w przechodniów
Pasażerka zareagowała
Był pijany i nie miał siły dalej jechać
Pijana 60-latka staranowała 4 auta
Napadnięty przez bandytów inwalida ma sprawę, bo uciekł im autem po pijanemu

Wg. tematyki:

Wszystkie tematy

Nowości

Listy

Fakty

Reklama:
Atrakcyjne strony internetowe, funkcjonalne strony www Opole to Twoja lepsza strona w internecie. reklama w internecie
Zdrowie kobiety Kosmetyczka OpoleSalon Kosmetyczny Opole
do góry