Skutki prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu, czyli "Gaz jest tylko jeden"
|
|
Strony: [1] |
|
Nieodpowiedzialne spożywanie alkoholu nie jest wyłącznie czasowym zagrożeniem, jednak - jak według danych Policji - to właśnie w okresie od maja do października ubiegłego roku odnotowano 62,5% z ponad 4000 wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Statystyka jest przerażająca. W 2005 roku nietrzeźwi uczestniczyli w niemal 6800 wypadkach drogowych. Wypadki z udziałem nietrzeźwych stanowiły ponad 14 procent wszystkich, do jakich doszło na polskich drogach w ciągu całego ubiegłego roku.
A wypadków mogło być jeszcze więcej. W minionym roku policjanci ujawnili na terenie kraju niemal 22,5 tysiąca przypadków kierowania pojazdami w stanie po użyciu alkoholu, o ponad 3 tysiące więcej niż rok wcześniej i niemal 170 tysięcy przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, o ponad 15,5 tysiąca więcej niż w roku 2004.
Tylko w województwie wielkopolskim ujawniono ponad 15 tysięcy przypadków kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości (niemal o 1,3 tysiąca więcej niż w roku 2004) i ponad 2,1 tysiąca przypadków kierowania pojazdami w stanie po użyciu alkoholu (niemal o 450 więcej niż rok wcześniej).
W różnych krajach odmiennie rozumie się "odpowiedzialne spożywanie alkoholu". W Polsce wprowadzono przepisy eliminujące możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu (maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila).
Według polskiego prawa stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dmł wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Stan wskazujący na spożycie alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Stężenie 0,5 promila alkoholu we krwi oznacza, że w jednym litrze płynów ciała (głównie krwi) jest 0,5 g czystego alkoholu. Promile alkoholu we krwi oblicza się dzieląc wagę spożytego alkoholu (g) przez ilość płynów ciała (g). Płyny ciała stanowią około 60 proc. wagi całej masy ciała.
|