Zero promila na drogach. Kielce dają przykład
|
|
|
Kielce: Będziemy pierwszym przystankiem w wielkiej ogólnopolskiej kampanii przeciwko pijanym na drogach. W mieście staną kąciki trzeźwości, będzie też można wziąć udział w niezwykłych manewrach samochodowych.
Szczepan Różycki miał 28 lat, jechał skuterem. Zginął 26 sierpnia tego roku w podkieleckim Kranowie. Zabił go niemal jego rówieśnik, 25-latek, który po pijanemu prowadził mercedesa.
- Nie chcemy, aby ta śmierć poszła na marne. Robimy to nie tylko dla Szczepana, ale dla wszystkich. I nie odpuścimy, dopóki ludzie się nie opamiętają. Dopóki nie przestaną wsiadać pijani za kółko - mówi Marcin Różycki, brat Szczepana. Razem z przyjaciółmi tragicznie zmarłego brata od kilku miesięcy prowadzą wielką kampanię pod hasłem "Pijany kierowca zabił mojego przyjaciela". Zorganizowali marsz milczenia, kierowcom rozdają naklejki z przesłaniem akcji, przekonują szefów dużych firm w regionie, aby ci sprawdzali trzeźwość swoich pracowników, którzy są kierowcami.
- Ale tak dużej akcji społecznej, z którą dziś ruszamy, jeszcze nie było. I to nie tylko u nas, ale i w całej Polsce - podkreśla Różycki.
Kielecka akcja to część ogólnopolskiej kampanii Zero promila, ale to w stolicy naszego województwa po raz pierwszy prowadzona będzie na tak ogromną skalę. Bo przyłączyli się do niej i współorganizują ją bliscy Szczepana Różyckiego.
Do akcji przyłączyło się wiele stowarzyszeń, policja, wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, media. A głównym koordynatorem jest Maurycy Donder, kierownik Zakładu Ruchu Drogowego z Centrum Szkolenia Policji, autor podręczników wychowania komunikacyjnego dla dzieci.
Kąciki trzeźwości i manewry w alkogoglach
Już od dziś w kilku punktach miasta, m.in. w centrach handlowych Real i Tesco oraz obok Media Markt, pojawiać się będą tzw. kąciki trzeźwości. Wyświetlane tam będą profilaktyczne filmy o tematyce antyalkoholowej, a organizatorzy rozdawać będą materiały prewencyjne i testery trzeźwości. W całym mieście pojawią się plakaty i banery z przesłaniem kampanii.
Wielki finał w sobotę i niedzielę. Wówczas na parkingu obok stadionu przy ul. Ściegiennego już od godz. 11 będzie można wziąć udział w niecodziennych manewrach samochodowych. Dzięki specjalnym alkogoglom będzie można zobaczyć "zamazany świat" pijanego kierowcy - okulary symulują obraz widzenia i reakcje po wypiciu alkoholu.
Kampania skierowana jest także do młodzieży. W sobotę o godz. 9 w Wojewódzkim Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl dla gimnazjalistów pt. "Nie daj się zabić, życie jest zbyt cenne", będą też konkursy i nagrody, a w niedzielę, także w WDK, przygotowano specjalne zabawy prewencyjne dla uczniów.
Wielka akcja policji na drogach
Partnerem akcji jest także świętokrzyska drogówka. - Każdy, komu nie jest obojętny problem pijanych kierowców, jest naszym sprzymierzeńcem - podkreśla Jarosław Kopciara, naczelnik wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej policji. I już od dziś rozpoczyna wielkie działania w całym województwie pod kryptonimem "Trzeźwy tydzień" wymierzone przeciw pijanym na drogach. Nie tylko kierowcom, ale i pieszym, którzy często są także sprawcami i ofiarami wypadków.
Bo statystyki są zatrważające. Od początku roku do końca listopada tego roku pijani na świętokrzyskich drogach byli sprawcami 311 wypadków. Zginęło w nich 39 osób, 562 zostało rannych. W tym czasie świętokrzyska policja zatrzymała ponad 5 tysięcy pijanych kierowców!
|
|
Autor: Agnieszka Drabikowska |
|
|