Policyjne statystyki są przerażające - w zeszłym roku zatrzymano ponad 200 tys. pijanych kierowców! Poważny problem stanowią prowadzący, którzy poprzedniego wieczoru pili alkohol w dużych ilościach, przespali się kilka godzin i wydaje im się, że są trzeźwi.
Organizm mężczyzny rozkłada ok. 10 g czystego alkoholu etylowego w ciągu godziny. Jeżeli kładąc się spać, mamy 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, oznacza to, że podczas ostatniej godziny wypiliśmy 80 g czystego alkoholu (cztery 50-gramowe kieliszki wódki) i wytrzeźwiejemy, niestety, dopiero po ośmiu godzinach! Oczywiście są to wyłącznie szacunkowe obliczenia.
Krzysztof Włodarski, lekarz medycyny zajmujący się problemami uzależnień ostrzega, że w żadnym razie nie należy sugerować się ogólnym samopoczuciem. - Nawet jeżeli czujemy się dobrze, alkohol nadal krąży w krwiobiegu i powoduje liczne zaburzenia - dodaje lekarz i zaznacza, że liczne sposoby na szybsze wytrzeźwienie są tylko mitami.
- Ludzie mówią: wytrzeźwieję, kiedy napiję się kawy, przewietrzę się, zjem więcej, więcej ważę, to mogę więcej wypić. Tymczasem to wszystko nieprawda. Alkohol usuwany jest z organizmu tylko przez wątrobę, a masa ciała nie wpływa na tempo rozkładu alkoholu - wyjaśnia lekarz.
|
|
Autor: na podst. S. Rokita, W. Garbarczyk |
|
|