90 pijanych kierowców zatrzymała świętokrzyska policja przez sześć dni prowadzenia akcji "Trzeźwy tydzień". Poinformowała o tym Agnieszka Włodarska z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w Kielcach.
Według wstępnych wyliczeń, od poniedziałku do soboty, policyjne patrole na drogach województwa świętokrzyskiego skontrolowały 4782 kierowców. 90 będzie odpowiadać za jazdę pod wpływem alkoholu (mieli powyżej pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu), co w Polsce jest przestępstwem. Oprócz nich 19 miało od 0,2 do 0,5 promila; odpowiedzą za wykroczenie: kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu. Jedna osoba prowadziła samochód będąc pod wpływem środków odurzających. Z kontroli wynika, że mniej więcej co 50. kierowca nie jest zupełnie trzeźwy.
Mimo wzmożonych patroli policyjnych, które sprawdzały czy kierowcy nie pili alkoholu i nie zażywali narkotyków, nie obyło się bez tragicznych wydarzeń. W piątek wieczorem w podkieleckiej Tokarni kierujący fiatem potrącił śmiertelnie 52-letnią kobietę. Kierowca miał prawie dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
W niedzielę w Kielcach zakończyła się także akcja przeciw pijanym kierowcom "Zero promila". W hipermarketach, w specjalnych "kącikach trzeźwości" można było m.in. założyć tzw. alkogogle i zobaczyć jak widzi świat pijany kierowca.
Wolontariusze na ulicach miasta rozdawali ulotki informujące o wpływie alkoholu na organizm kierowcy; o akcji można było przeczytać na plakatach; zorganizowano tematyczne konkursy i spektakl dla młodzieży.
Jak powiedział koordynator przedsięwzięcia Marcin Różycki, "kąciki trzeźwości" cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem publiczności; zabrakło nawet materiałów promocyjnych. Dużo osób przyszło także na ćwiczenia samochodowe na stadionie kieleckiej "Korony". Różycki uważa, że udało się dotrzeć do świadomości ludzi.
Różycki, którego 28-letni brat Szczepan zginął w sierpniu w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, zorganizował razem ze znajomymi kampanię "Pijany kierowca zabił mojego przyjaciela". Promują trzeźwość za kierownicą m.in. rozdając ulotki i naklejki z hasłem kampanii, propagują akcję podczas imprez sportowych i w lokalnych mediach.
Z danych policji wynika, że do od stycznia do listopada 2008 roku na świętokrzyskich trasach nietrzeźwi spowodowali 311 wypadków drogowych, w których zginęło 39 osób, a 562 osoby zostały ranne.
|