Samochód nie jest narzędziem przestępstwa
|
|
|
Samochód, nawet gdy prowadzi go pijany kierowca, nie może być uznany za narzędzie służące popełnieniu przestępstwa, a tym samym nie można go odebrać sprawcy. Takie stanowisko zajął Rzecznik Praw Obywatelskich i wystąpił o uchylenie tej części wyroku do Sądu Najwyższego.
Sprawa dotyczy Marcina S., który został skazany przez sąd rejonowy w W. za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym. Jednocześnie sąd orzekł przepadek dowodu rzeczowego w postaci samochodu na rzecz Skarbu Państwa, jako służącego do popełnienia przestępstwa.
Rzecznik zarzucił temu wyrokowi rażące naruszenie prawa karnego materialnego, które ma istotny wpływ na jego treść. Kodeks karny wprawdzie przewiduje możliwość przepadku przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa, przy użyciu których zostało popełnione przestępstwo, jednak w tym konkretnym przypadku pojazd mechaniczny stanowi przedmiot czynności wykonawczej przestępstwa, a więc nie należy do kategorii przedmiotów, które służą lub są przeznaczone do popełnienia tego przestępstwa.
Rzecznik Praw Obywatelskich, powołując się na powyższe stanowisko, wniósł więc do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroku w zaskarżonej części.
|